В Хисаря жители и местна власт обсъдиха ключови проекти за развитието на общината, съобщиха от общинската администрация. „Тези проекти ще имат ключова роля в създаването на по-добри условия за живот и икономически просперитет. Това са стратегически проекти, които ще бъдат проектирани в рамките на тази година и ще бъде търсено необходимото финансиране за тяхното реализиране“, каза в началото на обсъждането кметът на община Хисаря Ива Вълчева, цитирана от администрацията.
155 години от създаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ отбелязаха тази вечер в Габрово. Събитието се състоя в Художествена галерия „Христо Цокев“.
Нарушавам протокола и приветствам всички тук с добре дошли – приятели, защото през всички години сте били до нас и сте ни подкрепяли. Дружеството ни е едно от първите в България. Можем да се похвалим, че нашето е едно от тези с най-дълга история в страната, макар и с някои прекъсвания. Изпитваме огромна отговорност пред жените, дръзнали по време на турското владичество да се заявят пред обществото, че могат да се образоват и да работят за общественото благо. Чествайки 155-годишнината, искаме да изкажем своята благодарност пред смелостта на онези жени и да дадем кураж на днешните и бъдещи членове, че има смисъл да даряваш добро“, каза по време на събитието Стефка В
Ако държавата в лицето на централата и местната власт продължава да демонстрира безсилие, призовавам паметникът на Бузлуджа да бъде даден на БСП. Това заявява председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров в позиция, изпратена до медиите.
„Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него“, посочва Зафиров.
В неделя референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, а до урните отидоха едва 19,44 % от тях. Въпреки това с „да“ на въ
Първа национална конференция в подкрепа на донорството на генетичен материал: "Квадратът на живота: донори, реципиенти, лекари и държавата – заедно в името на новия живот" организират Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и фондация “Искам бебе”, съобщиха от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН). Конференцията ще се състои от 13:00 часа в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,, Света Екатерина’’.
Целта на форума е да привлече общественото внимание към темата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди - често единствена възможност двойката да се сдобие с желаното дете.
В конференцията ще вземат участие както донори и реципиенти на яйцеклетки, така и медицински специалисти, които ще разкажат за надеждите и предизвикателствата, през които минават пациентите до желаното дете.
Мъж на 73 години е пострадал след удар от автомобил, който връщал на заден ход. Това потвърдиха от пресцентъра на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи в Габрово.
Инцидентът е станал на бул. „Трети март“, шофьорът е предизвикал пътнотранспортното произшествие по непредпазливост, посочиха от полицията.
Пострадалият 73-годишен мъж е откаран в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Тота Венкова“ в Габрово за преглед. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора са отрицателни. Образувано е досъдебно производство, информираха още от МВР.
От МВР посочиха , че от началото на годината са станали 15 пътни инцидента с пешеходци в област Габрово. Общо седем от тях са станали при връщане на заден ход от превозни средства, седем пешеходци са ранени при тези инциденти. От всички пътнотранспортни произшествия
Потушени са общо 62 пожара в страната през изминалото денонощие. Няма загинали и пострадали, съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.
За периода от 00:00 до 24:00 ч. на 18 ноември пожарникарите са реагирали на 100 сигнала за произшествия.
Преки материални щети има при 23 пожара, от които седем са в жилищни сгради, два са в промишлени сгради, три - в спомагателни, временни или паянтови постройки, пет - в транспортни средства и шест - други. Без нанесени материални щети са възникнали 39 пожара. Извършени са 32 спасителни дейности и помощни операции, от които седем при катастрофи в транспортни средства.
Регистрирани са шест лъжливи повиквания.
План за изграждане и модернизация на емблематичния за града Градски минерален плаж, благоустройство на Летния театър в Хисаря, проект за нов Общински пазар, предоставянето на имот за строеж на нова сграда за Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ бяха обсъжданите проекти, представени от главния архитект Пламен Михалски и от Ива Вълчева.
Над два часа представители на местната власт, общински съветници, граждански организации, бизнес и заинтересовани жители дискутираха предложенията.
„Летният театър е бижуто на Хисаря. Затова е приоритет да бъдат извършени дейности по модернизация, реконструкция, основен и текущ ремонт в помещенията, трибуните и сцената му за осигуряване на по-добри условия за изпълнители и посетители при неблагоприятни метеорологични условия. За да се използва за по-дълъг период, е нужно да се монтира защитно покритие над сцената и евентуално над част от горните редове на трибуните“, каза арх. Михалски. Идеята бе посрещната с одобрение, особено от представителите на културните среди, според които това ще даде възможност за неговото ползване за много от събитията, на които общината е домакин и организатор.
Нов терен и нова визия за покрит пазар предлагат от общинска администрация, като неговото местоположение да е в началото на града. В него да се обособят закрита и открита част, както и зони за търговия на дребно със земеделска продукция и местно производство; за търговия на млечни, месни, рибни хранителни продукти; пекарни, като се предвидят хладилни витрини в тези зони.
С адмирации бе посрещнато намерението за възраждане на една от емблемите на Хисаря – Градския минерален плаж, който не работи от 2016 година. Проектът предвижда изграждането на външен открит басейн, детски басейн, зона за плажен волейбол, вътрешен закрит полуолимпийски плувен басейн, спа център и фитнес зала. „Стремим се да затворим кръга - имаме стадион, ще изграждаме помощно игрище към него, ще открием в най-скоро време Рехабилитационен център, а с разкриването на открит и закрит плувен басейн можем да предоставяме изключително добри възможности за тренировки и възстановяване на професионални спортисти и любители“, коментира концепцията си за развитието на спортен туризъм Ива Вълчева.
Досегашният областен председател в Смолян Румен Пехливанов, народният представител от „Алианс за права и свободи“ (АПС) и бивш депутат от ДПС Хайри Садъков, кметовете на Мадан, Рудозем, Борино и общински лидери и съветници от областта, са в списъка с изключените от ДПС членове. Това потвърди Хари Малинов, временно изпълняващ длъжността областен председател на „ДПС – Ново начало“. Той уточни, че започва процес на попълване на местните и общинските структури.
Решението за изключването на местните лидери, кметове, общинари и народен представител е взето на състоялото се през почивните дни заседание на Централния съвет на ДПС, уточни Малинов. Сред отстранените са кметовете на Мадан - Фахри Молайсенов, на Рудозем - Недко Кулевски, на Борино - Мустафа Караахмед. Изключват се и всички общински председатели на ДПС от област Смолян, работили за други
В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова.
Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.
През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината.
В района на Туристическия информационен център, читалището и библиотеката във Велики Преслав, има отделени части от покривната конструкция на библиотеката. В периметъра на тези сгради има паднали дървени конструкции и ламарини, информират от общината.
Територията е обезопасена от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Велики Преслав. Апелира се гражданите да не преминават оттам.
Както съобщихме, на 21 ноември дежурните спасителни и противопожарни екипи в Шуменско разчистваха паднали от силния вятър дървета. За 24 часа екипите реагираха на десет сигнала, информираха от Областната дирекция на МВР в Шумен. Без ток бяха селата Овчарово и Костена река.
Дни на отворените врати за безплатна диагностика и последващо лечение на сънна апнея организира на 10 и 17 декември отделението „Уши, нос, гърло“ (УНГ) на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. В тази кампания е добре да се включат мъже и жени с хъркане, при които има данни, че е налице изменение на характеристиката на дишането или спирането му по време на сън, уточни началникът на отделението д-р Стоян Стоянов. На тях ще им бъде проведен предварително скринингов текст за наличие на сънна апнея.
Профилактичните прегледи ще се извършват в УНГ отделението, от 15:00 до 18:00 часа, а по преценка на д-р Стоянов, ще бъдат извършени последващи холтерови изследвания на пациентите.
Профилактиката на сънна апнея може да предотврати доста тежки здравословни проблеми,
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
Според кмета приоритетно трябва да се разреши и проблемът със сградата, в която се помещава районната служба на пожарната в Хисаря, за да се обезпечи необходимата и надеждна сигурност за жителите и гостите на община Хисаря, информираха още от общинската администрация.
Припомняме, че на 7 октомври Община Хисаря бе отличена от Европейската СПА Асоциация (ЕСПА). Специалната награда на журито за "Иновативна СПА дестинация" бе връчена лично от президента на асоциацията Тиери Дюбоа на кмета Ива Вълчева.